Reklama

Zdjęcia do kupienia - Depositphotos

listopada 29, 2011

Joomla - troche "o" i kurs [podstawy]

Joomla! (suahili razem!, r. męski, wymowa [dżumla], IPA /ˈdʒʊmla/) - rozprowadzany na zasadach wolnego oprogramowania system zarządzania treścią napisany w języku PHP, wykorzystujący bazę danych MySQL.

Historia

Projekt Joomla! został założony w sierpniu 2005 przez zespół deweloperów Mambo, który w całości zrezygnował z dalszego rozwijania Mambo na skutek niejasnych działań firmy Miro – właściciela nazwy. W wersji systemu (1.0.xx) jest zachowana zgodność z większością modułów i rozszerzeń dla Mambo 4.5.x.
Od wersji 1.5.x (udostępnionej 20 lipca 2007 r. jako 1.5RC), ze względu na spore zmiany w kodzie, modyfikacje struktury bazy i wiele usprawnień, system przestał być kompatybilny ze swymi poprzednikami, udostępnia jednak tryb zgodności z poprzednią linią rozwojową (Spuścizna - Legacy Mode). Aktualizacja z serii 1.0.x do 1.5.x jest możliwa przy użyciu komponentu migracyjnego, który pomaga skonwertować, a następnie przenieść część zawartości bazy danych do nowej instalacji 1.5.x. Migracja taka, mimo wszystko, nie jest zadaniem prostym i zaleca się wszystkim nowym użytkownikom pierwszą instalację na systemie z rodziny 1.5.x. Kolejnym argumentem przemawiającym za wersją1.5.x jest graniczna data czerwca 2009, kiedy to przestały być publikowane na oficjalnej stronie Joomla! rozszerzenia nie będące natywne (rodzime) dla systemu 1.5.x (oznacza to brak obsługi trybu Legacy).
Joomla! od samego początku była systemem wielojęzykowym w warstwie użytkownika, natomiast zaplecze (obsługa administracyjna) oficjalnie było tylko po angielsku. Wersje narodowe były więc tworzone przez niezależne grupy lub programistów. Wiosną 2007 roku mongolski programista Adrian Mummey opublikował rozwiązanie Joomla! International Edition (JIE) umożliwiające wybór wersji językowej zaplecza. Dostępne są obecnie wersje angielska, mongolska i hiszpańska. Polskie Centrum Joomla! nawiązało współpracę z projektem JIE i opublikowało wydania z polską wersją w dwóch kodowaniach: Joomla! IE 1.0.13-UTF oraz Joomla! IE 1.0.13-ISO.
W wersji 1.5.x nie ma żadnych problemów z wielojęzycznością zarówno w warstwie użytkownika jak i obsługi administracyjnej, a cała Joomla jest kodowana w systemie UTF-8.
Od 10 stycznia 2011 Joomla dostępna jest w kolejnej wersji 1.6.x. Do najważniejszych zmian które zostały zawarte w wydaniu 1.6 należą: nowy system kontroli dostępu, nieskończenie głęboki model organizacyjny, aktualizacje rozszerzeń jednym kliknięciem oraz semantyczne układy XHTML.
Od 19 lipca 2011 dostępna jest wersja 1.7.0. Jest to wydanie przede wszystkim poprawiające bezpieczeństwo. Najistotniejsze zmiany w tym wydaniu to: ułatwiona aktualizacja, automatyczna walidacja danych z formularzy (zabezpieczenie przed SQL injection), separacja architektury (główne biblioteki zostały wydzielone z rdzenia systemu).

[dane z Wikipedii - link]

Tyle teorii....
W sieci znajduje się wiele kursów, podpowiedzi działania joomli, jej konfiguracji i używania. Ze swojej strony polecam dziś podstawy, które moim zdaniem pozwolą na początkowe konfigurację CMS-u.



Spis treści:
  1. Logowanie do zaplecza Joomla
  2. Dodanie artykułu od frontu
  3. Poprawianie treści serwisu od frontu
  4. Dodanie artykułu od zaplecza
  5. Dodanie mapy google
  6. Tworzenie nowej galerii
  7. Dodanie nowego zdjęcia do galerii
  8. Kopiowanie artykułów
  9. Usuwanie artykułów
  10. Wgrywanie dokumentów na serwer
  11. Dodanie nowej pozycji menu - artykuł
  12. Zmiana kolejności menu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz